Szkoła Podstawowa nr 34 im. Wojska Polskiego

Pamięć o powstaniu w gettcie warszawskim - AKCJA ŻONKILE

Nasza szkoła przyłączyła sie do akcji społeczno-edukacyjnej
ŻONKILE organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Dnia 19 kwietnia 1943 roku podczas II wojny światowej w getcie warszawskim wybuchło powstanie.

Co roku, w rocznicę tego największego zbrojnego zrywu Żydów, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 

Dlaczego żonkile?

Marek Edelman - jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, lekarz kardiolog, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami - ŻONKILAMI.

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci o tych wydarzeniach.

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą.

W tym roku motywem przewodnim akcji Żonkile jest Miłość.

Podkreślamy również znaczenie ponadczasowych i uniwersalnych postaw mających z miłością wiele wspólnego: empatii, wrażliwości na krzywdę innych, poświęcenia na rzecz potrzebujących.

Także w tym przypadku towarzyszyć nam będą słowa Marka Edelmana: "Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia".

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji Żonkile.

Chętni uczniowie mogli wykonać żonkila i umieścić go na tablicy wspólnie tworząc hasło MIŁOŚĆ.

W bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia z klasą 2C oraz ze starszymi uczniami klasy 5C.
Opowiadanie Pawła Beręsewicza "STRASZNIE-STRASZNIE" stało się tłem do rozmów z uczniami na temat emocji, empatii czyli rozumienia tego, co czują inni w trudnych sytuacjach. Dzieci podczas zajęć wykazały dużą wrażliwość i zrozumienie wobec przeżyć innych osób. Uczniowie mieli także okazję wykazać się kreatywnością podczas tworzenia własnych historii, wykonali żółte żonkile według szablonu zaproponowanego przez organizatorów akcji. W ten sposób przyłączyli się do utworzenia wspólnego hasła tegorocznej akcji.

W głównym holu szkoły została także zaprezentowana gazetka przedstawiająca wydarzenia z tamtego okresu.

Warto przyłączać się do akcji, które nawiązują do minionych wydrzeń i kształtują postawy empatyczne.