„Ogród zmysłów” w naszej szkole! Czy to możliwe? Ale jak?

Tak, to prawda!

Dzięki inicjatywie pani Joanny Mańczak – wolontariuszce ING Bank Śląski, nasza szkoła, wzięła udział w konkursie organizowanym w ramach wolontariackiego programu grantowego „Moje środowisko” przez „Fundację ING Dzieciom”.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu pani Joanny Mańczak oraz nauczycieli: pani Karoliny Piszczek, pani Danuty Jagiełło, pani Iwony Małłek i pani Marzeny Gęsickiej powstał pomysł stworzenia w szkolnym patio „Ogrodu zmysłów”.

Nasz projekt został szczegółowo opracowany i …udało się!!!

„Ogród zmysłów” znalazł się w gronie zwycięzców! Dzięki projektowi zostanie zagospodarowane szkolne  patio, w którym nasi uczniowie będą mogli spędzać czas oraz prowadzone będą zajęcia.

Z tej okazji w piątek 3 czerwca br. gościliśmy w naszej szkole grupę wolontariuszy ING, którzy zorganizowali dla nas ekologiczne warsztaty. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy Vc, którzy z wielkim entuzjazmem i zaciekawieniem rozwiązywali quizy, zagadki, krzyżówki… A wszystko po to, by poszerzyć swoją wiedzę i przygotować się do tworzenia „Ogrodu zmysłów”.

Dziękujemy wolontariuszom ING Banku Śląskiego za przeprowadzenie warsztatów  oraz za przygotowane nagrody i okolicznościowe upominki!

W realizację projektu włączyli się również uczniowie realizujący od trzech lat w naszej szkole  program Fundacji Forum Inicjatyw Społecznych  „Code for green”, którzy pod czujnym okiem pani Karoliny Piszczek i pana Adama Szewczyczaka opracowali wizualizację naszego ogrodu! Wyszło wspaniale!

Przed nami jeszcze trochę działań!

Pani Karolina Piszczek oraz pani Danuta Jagiełło stworzyły już listę roślin, które zagoszczą w naszym ogrodzie, a pani Magdalena Przybysz organizuje wszystkie potrzebne materiały, by 21 czerwca br. uczniowie, nauczyciele  oraz grupa wolontariuszy ING na czele z panią  Joanną Mańczak mogli zagospodarować nasze patio i przemienić je w …  „Ogród zmysłów”. Wspólnie przygotujemy teren, postawimy podwyższone grządki, posadzimy zakupione krzewy  i sadzonki roślin, posiejemy kwiaty. Przy każdej roślinie zostanie postawiona tabliczka z nazwą w języku polskim, angielskim, łacińskim  oraz kod QR przenoszący ucznia do informacji o nazwie i warunkach uprawy. Na patio zostaną postawione także ławki piknikowe, które będą przydatne przy przeprowadzaniu zajęć oraz warsztatów.

Mamy nadzieję, że „Ogród zmysłów” będzie przyjaznym miejscem dla całej społeczności szkolnej, gdzie każdy będzie mógł miło spędzać czas, a przede wszystkim … rozwijać zmysł smaku, węchu, wzroku, dotyku i słuchu przez zabawę, naukę  i doświadczenie!

Już wkrótce kolejne relacje!

Paulina Celka