Szkoła Podstawowa nr 34 czyta BALLADY i ROMANSE

W tym roku szkolnym po raz pierwszy mieliśmy okazję uczestniczyć w akcji NARODOWE CZYTANIE

Poezja, choć piękna, tak rzadko czytana i słuchana ...

W  piątek 2 września o godzinie 10:00 w  holu głównym naszej szkoły nauczyciele oraz dyrekcja szkoły odczytali i przybliżyli uczniom klas 7A, 7B, 8C i 8F niektóre utwory BALLAD i ROMANSÓW Adama Mickiewicza. Były to: PIERWIOSNEK, ŚWITEZIANKA, PANI TWARDOWSKA, KURHANEK MARYLI, SWITEŹ.   Wzorowo prowadzącymi wydarzenie byli uczniowie klasy 8A Julia Marek oraz Adam Szykuła.

W trakcie całego dnia, podczas lekcji języka polskiego w klasach VII i VIII również były czytane fragmenty BALLAD i ROMANSÓW.

Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku przez parę prezydencką czytane było QUO VADIS Henryka Sienkiewicza.
W Następnych latach lekturami  tej narodowej akcji z kanonu literatury polskiej były takie utwory jak: Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, nowele polskie — między innymi: Henryka Sienkiewicza, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Elizy Orzeszkowej,  Stefana Żeromskiego czy Władysława Stanisława Reymonta.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego, a rok później w całej Polsce i na świecie przeczytano Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

Rok 2022 został ogłoszony ROKIEM ROMANTYZMU POLSKIEGO. Z tej okazji  11 lekturą NARODOWEGO CZYTANIA zostały BALLADY i ROMANSE Adama Mickiewicza.

BALLADY i ROMANSE zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza.
Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji szybko stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Wszystkim  uczestnikom i zaangażowanym osobom serdecznie dziękujemy za możliwość uczestniczenia w pięknym wydarzeniu oraz  za wspólny udział w akcji.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.