Polish język

W październiku rusza projekt „Polish język”, który dotyczy obchodzonego w lutym Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Ma zwrócić uwagę na świadome posługiwanie się językiem polskim i włączyć społeczność uczniowską do aktywnych działań związanych z językiem. Będzie trwał od października do lutego 2021 r.

W trakcie realizacji projektu uczniowie w każdym miesiącu zmierzą się z zadaniami związanymi z polszczyzną. Będą to „Dni z językiem polskim”.

W październiku – „Zabić komuś ćwieka”, czyli dzień z frazeologizmami.

W listopadzie - „Godomy po naszymu”, czyli dzień z gwarą poznańską.

W grudniu – „Siadaj waść tu, zmaczaj pióro”, czyli dzień z archaizmami.

W styczniu – „Lubię czy lajkuję”, czyli dzień z zapożyczeniami i neologizmami.

W lutym – „Wziąć, bo nie »braść«”, czyli dzień z etykietą, poprawnością językową.

W ramach projektu każda klasa wykona co miesiąc plakat dotyczący aktualnej tematyki.

Projekt ma charakter konkursowy. Uczniowie poszczególnych klas podczas kolejnych „Dni z językiem polskim” będą zdobywali punkty, których suma ostatecznie zdecyduje o tytule „Ekspert języka polskiego” na każdym poziomie.

Finał projektu nastąpi w lutym 2021 roku.

Już wkrótce relacja z „Dnia z frazeologizmami”!

Zespół polonistek