Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada przypada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

Najważniejszym dokumentem określającym prawa dziecka jest Konwencja Praw dziecka, która została uchwalona 31 lat temu i podpisana przez 193 państwa. Konwencja o Prawach dziecka to międzynarodowa umowa opisująca twoje prawa. Państwa, które ją podpisały, muszą przestrzegać zawartych w nich praw.

Wszystkie prawa zawarte w tej konwencji przysługują ci, dopóki jesteś dzieckiem, czyli do ukończenia 18 roku życia.

Prawa, o których jest mowa w tej konwencji, mają wszystkie dzieci, bez wyjątku. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i nikogo, nie można dyskryminować.

Pamiętaj.  Jeżeli dzieje ci się coś złego porozmawiaj o tym z pedagogiem szkolnym albo ze swoim wychowawcą lub zadzwoń na bezpłatne numery telefonów zaufania.

Korzystając z własnych praw, nie możesz ograniczać praw innych ludzi – kolegów, koleżanek i dorosłych.

Traktuj innych tak, jak sam chcesz być traktowany.

Oprócz praw masz także obowiązki, które powinieneś wypełniać rzetelnie i sumiennie.

MASZ PRAWO DO SWYCH PRAW

Pedagog i psycholog szkolny