104. rocznica wybuchu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego „Iskra 023”

Taką nazwę otrzymała nasza ekipa startująca 27 grudnia br. o godz. 12.00 w grze miejskiej w Poznaniu z okazji 104. rocznicy wybuchu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Uczestniczyły: zuchenka Dorotka - szóstkowa szóstki „Bystre oczko”, druhna Weronika - zastępowa zastępu Zielony Trójkąt, druhna Jagoda -  drużynowa 34 SGZ Zuchów Niepokonanych i pani Aleksandra - wuefistka i organizatorka naszych szkolnych rajdów. Gra miejska o nazwie „Pierwsze iskry” rozpoczęła się przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego, a zakończyła pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Organizatorzy gry miejskiej przygotowali ciekawe zadania. Przemierzaliśmy ulice, szukaliśmy śladów powstańczych, zdobywałyśmy punkty i miałyśmy musztrę z żołnierzami z 3 Bastionu Grolmann- Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej. Bardzo przydał się plan miasta. Byłyśmy na Starym Rynku, Placu Kolegiackim, parku im F. Chopina, Placu Bernardyńskim, ulicach: Garbary, Piekary, Św. Marcin, Szkolnej, Świętosławskiej, Gołębiej, Ludgardy, Koziej, Klasztornej. Miałyśmy ze sobą flagę biało- czerwoną. Zaglądaliśmy do piwnic i lochów. Szukałyśmy drewnianych drzwi do klasztoru. Kolorowałyśmy zabytkowe kartki świąteczne, grałyśmy hymn powstańczy, recytowałyśmy wiersze A. Mickiewicza. Zwiedziłyśmy również piękną ekspozycję w Muzeum Powstania Wielkopolskiego, ponieważ  miałyśmy tam znaleźć sylwetki bohaterów zwycięskiego zrywu. Gra miejska trwała 3 godziny, ale nie czułyśmy zmęczenia. Po drodze częstowano nas gorącą, słodką, malinową herbatką. Była pyszna.

Na długo pozostanie w naszej pamięci przetarty przez nas szlak

Powstańców  Wielkopolskich.