Szkoła Podstawowa nr 34 im. Wojska Polskiego

Robot Photon (#LaboratoriaPrzyszłości)

W maju, uczniowie na zajęciach matematyczno — informatycznych: Kształtuję kompetencje XXI wieku oraz uczniowie klas 6b i 6c podczas lekcji informatyki, pracowali z robotami edukacyjnymi Photon.

Wspólnie zapoznaliśmy się z panelem robota, gdzie można połączyć się ze swoim Photonem lub rozłączyć z nim, by korzystać z elementów aplikacji, które nie wymagają użycia robota. W panelu są informację o nazwie robota i stanie baterii, sprawdza się działanie czujników, a także lokalizuje połączonego Photona.

Przetestowaliśmy interfejs Photon Joystick, który umożliwia swobodne sterowanie robotem oraz zmianę koloru jego oczu i czułek, a także odtwarzanie dźwięków. Ten interfejs nie wymaga planowania sekwencji ruchów. Wybrane działania robot wykonuje od razu.

Wypróbowaliśmy interfejs Photon Draw, który umożliwia programowanie robota poprzez rysowanie trasy na ekranie tabletu. Do wytyczonej trasy możemy dodawać akcje (zmiana koloru oczu i czułek, dźwięku oraz oczekiwanie na interakcję z wybranym czujnikiem).

Dowiedzieliśmy się, że robot posiada wiele czujników, które można wykorzystać do nauki i zabawy. Są one wbudowane w robota i w większości ukryte pod obudową.
* Czujnik światła sprawdzany jest poprzez zakrycie robota ręką, kartonem lub innym przedmiotem tuż nad jego głową.
* Czujnik dotyku sprawdzany jest na głowie robota - między jego oczami.
* Czujnik dźwięku można sprawdzić poprzez klaśnięcie w pobliżu robota.
* Czujnik dystansu najlepiej sprawdzić poprzez umieszczenie przedmiotu przed robotem.

 


 

Roboty zostały zakupione dzięki udziałowi naszej szkoły w programie Laboratoria Przyszłości. 

#LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszlosci