21 MARCA

DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB z ZESPOŁEM DOWNA

Dzień 21 marca to pierwszy Dzień Wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa czyli osób, które urodziły się  z wadami wrodzonymi.

Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

SYMBOLEM TEGO DNIA SĄ SKARPETKI. Mówi się , że to jest DZIEŃ KOLOROWYCH
i NIEDOPASOWANYCH SKARPETEK.

W tym dniu wszyscy okazujemy naszą solidarność z osobami z zespołem Downa.
Włączamy się w akcje społeczne pokazujące akceptację i zrozumienie.  Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się likwidowaniu barier i przezwyciężaniu niewłaściwej oceny tych osób.

W holu szkoły, na tablicy zostały wywieszone szablony skarpetek, które uczniowie mieli pokolorować, ozdobić i takie kolorowe skarpetki z powrotem przypiąć do tablicy.

Przy tej okazji odwiedziłyśmy uczniów klasy 1A,  którzy mieli założone dwie różne, kolorowe skarpetki. Dzieci włączyły się również w biblioteczną akcję i z dużym zaangażowaniem wykonały prace plastyczne, pomysłowo ozdobiły papierowe skarpetki.

Poleciłyśmy pierwszoklasistom książki opowiadające o przygodach skarpetek: NIESAMOWITE PRZYGODY DZIESIĘCIU SKARPETEK (czterech prawych i sześciu lewych) Justyny Bednarek oraz TAJEMNICA ZIELONEJ SKARPETKI Iwony Czarnkowskiej.