O zastosowaniach matematyki…

W dniu 25 września naszą szkołę odwiedził prof. UAM dr hab. Mieczysław Cichoń z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który poprowadził dla nas wykład na temat zastosowań matematyki w życiu codziennym. Wykładu wysłuchały dwie klasy - 7c i  8b. Pan profesor przedstawił nam między innymi metodę powstawania trójwymiarowych obrazów - anaglifów. Oprócz tego dowiedzieliśmy się o wykorzystaniu matematyki w kuchni - używamy jej na przykład do obliczenia ilości składników potrzebnych do przyrządzenia potrawy. Pan profesor opowiedział również o wykorzystywaniu matematyki do określania wieku znalezisk archeologicznych. Jeśli odpowiednio przeliczymy cechy wspólne, uzyskamy informację o tym, który z obiektów był pierwowzorem do stworzenia innych. Ciekawa była też opowieść o próbie stworzenia "mysiej utopii". Okazało się, że zupełny brak zagrożeń nie sprzyja rozwojowi zwierząt, a wręcz może doprowadzić do ich wyginięcia. Na koniec pan profesor przedstawił ideę automatów komórkowych - pomagają one np. symulować rozwój kolonii bakterii. Chociaż wykład trwał tylko jedną godzinę lekcyjną, przedstawionych zostało wiele różnych zagadnień. Uważam ten wykład za bardzo ciekawy.

Lidia Kuźmin

uczennica klasy 7c