Po indeks z Pitagorasem - Jak szybko znaleźć drogę w labiryncie, czyli o wyszukiwaniu najkrótszych ścieżek w grafach

W dniu 28.11.2023 r. uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w wykładzie z cyklu "Po indeks z Pitagorasem" na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM. Wykład pt. „Jak szybko znaleźć drogę w labiryncie, czyli o wyszukiwaniu najkrótszych ścieżek w grafach” wygłosiła prof. UAM dr hab. Joanna Berlińska. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali o tym, że w odnajdywaniu drogi w labiryncie znajduje swoje zastosowanie teoria grafów, czyli jeden z działów matematyki. Pani profesor przedstawiła labirynt jako graf i omówiła algorytm przeszukiwania grafu wszerz (BFS) w celu odnalezienia najkrótszej drogi wyjścia z labiryntu. Następnie pokazała jak można wydostać się najszybciej z labiryntu z przeszkodami, stosując algorytm Dijkstry. Po wykładzie uczniowie zostali oprowadzeni po wydziale przez studentki pierwszego roku nauczania matematyki i informatyki. Zobaczyli między innymi jak wyglądają sale laboratoryjne, biblioteka, a także miejsce, w którym spotykają się studenci w celu nauki lub rozrywki. Na koniec zwiedziliśmy niedawno otwartą Kolekcję Maszyn Liczących. Ostatni punkt wycieczki okazał się najbardziej interesujący. Mieliśmy okazję zobaczyć abakusy (starożytne liczydła), dawne kalkulatory, suwaki logarytmiczne, a także pierwsze komputery i ich rozwój. Uczniowie mogli nawet zagrać w grę na komputerze z lat 80-tych. Z wycieczki wróciliśmy zadowoleni i bogatsi w wiedzę. W przyszłości chętnie znów wybierzemy się na uczelnię na wykład organizowany dla uczniów szkół podstawowych.

Małgorzata Rychlik