Matematyczny escape room

W dniu 12.01.2024 r. uczniowie klasy 7a zostali uwięzieni w wirtualnym pokoju zagadek. W celu wydostania się z niego musieli odnaleźć 4-cyfrowy kod do kłódki zabezpieczającej drzwi. W escape roomie zostało ukrytych 5 zadań matematycznych. Ich rozwiązanie pozwoliło uczniom uzyskać poszczególne cyfry kodu, a przy okazji powtórzyć materiał przed sprawdzianem z działu “Figury na płaszczyźnie”. Uczniowie z zaangażowaniem pracowali w grupach dwu- lub trzyosobowych, korzystając z telefonów komórkowych i zeszytów. Grupy, którym udało się samodzielnie uciec z więzienia (escape roomu), zostały nagrodzone ocenami celującymi. Uczniowie, którzy mieli problem z wykonaniem któregoś z zadań, mogli skorzystać z pomocy nauczyciela. Ostatecznie większość uczniów sprostała wyzwaniu Wyluzowany Lekcja dostarczyła uczniom pozytywnych wrażeń i pokazała, że nauka matematyki nie musi być nudna! Lekcja została przeprowadzona w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego: (Nie)zwykła matematyka. Uczniowie wykonali zadanie Zadanie 10 z modułu I: Escape room - lekcja w postaci pokoju zagadek. Pomysł na lekcję zaczerpnięty ze szkolenia “Escape room na lekcjach matematyki” p. Danuty Karpińskiej z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Małgorzata Rychlik

Opiekun projektu