Dzień Bezpiecznego Internetu #DBI 2024

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to coroczne wydarzenie organizowane z inicjatywy Komisji Europejskiej.

Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz większym wyzwaniem. Zdalne lekcje, zdalna praca, wirtualne urzędy i sklepy – nasze życie przenosi się coraz bardziej do internetu i tym ważniejsze stają się wydarzenia, takie jak Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy w Polsce już po raz 20 sty!

Święto obchodzone jest w drugim dniu, drugiego tygodnia, drugiego miesiąca roku. W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu wypada 6 lutego, jednakże wydarzenia organizowane w ramach tej akcji trwają do końca marca.

Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym.
Obchodom święta towarzyszą liczne wydarzenia edukacyjne, które dążą do upowszechniania wiedzy dotyczącej problematyki bezpieczeństwa w internecie w szczególności dzieci i młodzieży.

Główny celem Dnia Bezpiecznego Internetu jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz:

• bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych,
  • zaznajomienia rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online,
  • promowania pozytywnego wykorzystywania internetu wśród wszystkich użytkowników sieci.

DBI 2023 odbyło się 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”

W naszej szkole w ramach przygotowań do DBI uczniowie klas V przygotowali plakaty informacyjne dotyczące m.in. cyberprzemocy, wirusów komputerowych - sposobów ochrony przed nimi oraz spamu. Natomiast uczniowie klas ósmych zagłębiając się w temat bezpieczeństwa w sieci, przygotowali prezentacje multimedialne.

Bezpieczeństwo w Internecie

Wszystko o bezpieczeństwie w Internecie

Hejt w Internecie

Spam w Internecie

Hakerzy wśród nas

Wyciek danych

Jak chronić się przed wirusami komputerowymi?

Wirusy - typy i zapobieganie

Podczas lekcji informatyki starsi uczniowie wzięli udział w projekcie "Dopamina" Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. „Dopamina” to profilaktyczny projekt dla szkół, którego celem jest wspieranie młodzieży w świadomym korzystaniu z mediów społecznościowych oraz rozumieniu wpływu tych platform na ich życie, zdrowie psychiczne i relacje. Młodsi uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne "3... 2...1... internet". Celem zajęć było uwrażliwienie dzieci na zagrożenia związane z korzystaniem z internetu oraz przekazanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Poruszone zostały takie tematy, jak: cyberprzemoc, spotkania z osobami znanymi wyłącznie z internetu, piractwo w sieci, nadmierne korzystanie z internetu.

Następnie wszyscy uczniowie uczestniczyli w dyskusji z nauczycielem na temat pożądanych i niepożądanych zachowań online. Taka interakcja pozwoliła im dzielić się doświadczeniami i zadawać pytania, co przyczyniło się do lepszego zrozumienia zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem.

Te działania miały na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat bezpieczeństwa w sieci, promowanie pozytywnych praktyk online oraz rozwijanie umiejętności analizy sytuacji w środowisku wirtualnym. Edukacyjne inicjatywy tego typu są istotne dla kształtowania społeczeństwa cyfrowego, wspierając świadome i odpowiedzialne korzystanie z nowoczesnych technologii.

Julia Hybiak