Zajęcia z edukacji prawnej

W dniu 24.11.2022 r. godz. 9.00 klasa 8b uczestniczyła w zajęciach prowadzonych w trybie telekonferencji z sędzią Kajetanem Kosterkiewiczem – Koordynatorem Edukacji Prawnej Młodzieży w Sądzie Rejonowym w Szamotułach, który w ramach programu Edukacja Prawna Młodzieży przeprowadził wykład na temat „Trolling monetyzowany, społeczny, geopolityczny, hejt oraz memy — o naruszeniu dóbr osobistych w Internecie z perspektywy prawa cywilnego, rodzinnego i karnego”

Uczniowie z uwagą wysłuchali ciekawego wykładu. Omawiane zagadnienia dotyczyły ich codziennego życia — spotykania się w nim z trollingiem, hejtem – szczególnie w mediach społecznościowych. Szczegółowo omówione zostały przestępstwo stalkingu, zniesławienia funkcjonariusza publicznego (w tym nauczyciela), sprawa naruszenia dóbr osobistych. Uczniowie dowiedzieli się, czym różni się wypowiedź ocenna od wypowiedzi zawierającej fakty oraz, w jakich sytuacjach należy je wykorzystywać. Poruszona została kwestia ochrony i zasad wykorzystywania wizerunku innej osoby. Wszystkie wymienione zagadnienia zostały osadzone w odpowiednich przepisach Kodeksu Karnego oraz Kodeksu Cywilnego, z których wynika, że za złamanie prawa młodzież ponosi odpowiedzialność cywilnoprawną od 13 lat, natomiast odpowiedzialność karna nie ma dolnej granicy, a od 17 lat traktowani są oni jak dorośli. Interesujące było również, że roszczenie o zapłatę odszkodowania przedawnia się nawet po 20 latach – w przypadku roszczeń z tytułu odszkodowania za szkodę powstałą w wyniku czynu przestępnego umyślnego, bądź nieumyślnego.

W związku z tym pamiętajmy, że: „Wszystko, co robimy w sieci, zostaje w niej”.

„24.11 mieliśmy okazję uczestniczyć w ramach edukacji prawnej młodzieży w warsztatach online z sędzią, Panem Kajetanem Kosterkiewiczem. Spotkanie trwało 2 godziny. W tym czasie dowiedzieliśmy się mnóstwa cennych informacji. Między innymi: jak działają social media, jak postępować zgodnie z ich regulaminem, jakie możemy ponieść konsekwencje, gdy nie będziemy trzymać się zasad. Podczas spotkania mogliśmy również zadawać pytania, na które później otrzymywaliśmy odpowiedzi. Poprzez ciekawe opowiadanie sędziego Kosterkiewicza wiele się nauczyliśmy! Dziękujemy za interesujące spotkanie”.

Magdalena Szczepaniak, klasa 8b