Dzień Bezpiecznego Internetu #DBI 2023

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to coroczne wydarzenie organizowane z inicjatywy Komisji Europejskiej.

Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz większym wyzwaniem. Zdalne lekcje, zdalna praca, wirtualne urzędy i sklepy – nasze życie przenosi się coraz bardziej do internetu i tym ważniejsze stają się wydarzenia, takie jak Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).

Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 wypada we wtorek 7 lutego i koncentruje się wokół dialogu pod hasłem „Chcesz o tym porozmawiać?”

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy w Polsce już po raz 19 sty!

Święto obchodzone jest w drugim dniu, drugiego tygodnia, drugiego miesiąca roku. W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu wypada 7 lutego, jednakże wydarzenia organizowane w ramach tej akcji trwają do końca marca.
Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym.
Obchodom święta towarzyszą liczne wydarzenia edukacyjne, które dążą do upowszechniania wiedzy dotyczącej problematyki bezpieczeństwa w internecie w szczególności dzieci i młodzieży.

Główny celem Dnia Bezpiecznego Internetu jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz:

• bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych,
  • zaznajomienia rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online,
  • promowania pozytywnego wykorzystywania internetu wśród wszystkich użytkowników sieci.

Konferencja z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2023

Obchody DBI w Polsce rozpoczną się na uroczystej gali w warszawskim Teatrze Palladium. Podczas wydarzenia wszystkie osoby zainteresowane kwestiami bezpieczeństwa cyfrowego najmłodszych, a w szczególności nauczyciele i dyrektorzy szkół, będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu profilaktyki zagrożeń i sposobów pozytywnego wykorzystywania internetu. W tym roku wydarzenie ma charakter hybrydowy.

Transmisja online będzie dostępna na stronie dbi.pl oraz facebook.com/bezpiecznyinternet

Szczegółowe informacje o konferencji dostępne są w programie DBI 2023

DBI to świetna okazja aby utrwalić kilka podstawowych zasad cyberhigieny!

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF).

Źródło: gov.pl