Godzina Kodowania (#LaboratoriaPrzyszłości)

Godzina Kodowania jest światowym ruchem Tygodnia Edukacji Informatycznej i Code.org docierającym do dziesiątek milionów uczniów w ponad 180 krajach przez jednogodzinne wprowadzenie do informatyki i programowania.

W ramach tej akcji uczniowie uczestniczyli w niecodziennych lekcjach informatyki, ponieważ pojawił się na nich Minecraft. Minecraft Education to edukacyjna wersja znanej i uwielbianej na całym świecie gry wideo. Teraz, w wyniku współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Microsoftu w ramach programu Laboratoria Przyszłości, dostępna jest dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych (od klasy 4) i ponadpodstawowych na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej. Dostęp do bezpłatnej wersji Minecraft Education będzie aktywny do 6 maja 2024 roku.

Uczniowie wszystkich klas systematycznie otrzymują od nauczycieli informatyki dane dostępu do swojego konta Wyluzowany

W ubiegłym tygodniu uczniowie młodszych klas zmierzyli się z wyzwaniem Godziny Kodowania: Timecraft. Wybrali własną przygodę i nauczyli się podstawowych koncepcji kodowania, aby skorygować tajemnicze wpadki w historii. Po drodze połączyli się z wielkimi innowatorami i wynalazkami w nauce, architekturze, muzyce, inżynierii i nie tylko.

Uczniowie klas starszych zmierzyli się z wyzwaniem Godziny Kodowania: Pokolenie SI - przenieśli się w czasie i stworzyli pomocne wynalazki oparte na sztucznej inteligencji. Wykorzystywali przy tym umiejętności rozwiązywania problemów, kreatywność i myślenie komputacyjne wraz z zasadami odpowiedzialnej SI. Dzięki kodowaniu blokowemu lub w Pythonie godzina kodowania zaprasza wszystkich do nauczenia się podstaw kodowania i budowania lepszej sztucznej inteligencji dla wszystkich.

Julia Hybiak