OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada uczniowie klas IV - VIII spotkali się na apelu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. 20 listopada 1989 roku została uchwalona i podpisana przez 193 państwa Konwencja o Prawach Dziecka. Państwa, które ją podpisały, w tym także i Polska muszą przestrzegać zawartych w niej praw. Od tamtej chwili minęło 29 lat. To dobra okazja, by zadać sobie pytanie, czy prawa dziecka są w naszym kraju znane, a co najważniejsze, czy dorośli, którzy na co dzień dziećmi się zajmują, wychowują je, wprowadzają w dorosłe życie, tych praw przestrzegają.

Podczas apelu przypomnieliśmy sobie podstawowe prawa dziecka, obejrzeliśmy film nagrany przez zaprzyjaźnioną szkołę Łejery. Poza tym złożyliśmy Wielką Księgę Praw Dziecka Szkoły Podstawowej Nr 34. Każda klasa opracowała do niej jedną kartę z wylosowanym prawem dziecka. Uczniowie klas I - III opracowali Małą Księgę Praw Dziecka.

W trakcie apelu rozstrzygnięto także konkurs plastyczny pod hasłem "Mam prawo do swych praw". Każdy z nagrodzonych i wyróżnionych uczniów otrzymał nagrody rzeczowe.

Laureaci konkursu:

I miejsce          Dawid Nowak         VIII a

II miejsce         Oliwia Hałuszko      VI e

III miejsce         Marcelina Zdunek   VII d

Wyróżnienia otrzymali:

Filip Matysik           VI e

Dominika Wahlich   VI c

Anna Formanowicz  V B

Pamiętajmy aby korzystając z własnych praw nie ograniczać praw innych ludzi - koleżanek, kolegów, dorosłych.

Należy pamiętać, że oprócz praw mamy także obowiązki.