SZKOLNA AUDYCJA O... ?

Zespół Biblioteki przygotował audycję poświęconą NOBLISTCE Oldze Tokarczuk. Została wyemitowana podczas lekcji tak, by wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły poznali bliżej postać pisarki.

Olga Tokarczuk  - pisarka i poetka, urodziła się w 1962 roku.

Jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.  Otrzymała najważniejsze wyróżnienie  dla pisarza na świecie.

Komitet Noblowski docenił polską pisarkę za ogląd spraw lokalnych, ale i umiejętność spojrzenia na rzeczywistość z szerszej perspektywy, jak gdyby „z lotu ptaka”.
Olga Tokarczuk jest również dwukrotną laureatką polskiej Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: "Bieguni"  i "Księgi Jakubowe".

Już w czasie studiów jako wolontariuszka, bezinteresownie, opiekowała się ludźmi chorymi.
Pracowała z ludźmi, którzy potrzebowali pomocy psychologicznej.  W ten sposób poznawała ich problemy i rozumiała ich. Pisała opowiadania do czasopisma „ Na przełaj”. Była współorganizatorem FESTIWALU „Opowiadania”.

Z wykształcenia jest psychologiem. Dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu w pracy z chorymi potrafi w swoich opowiadaniach ukazać ŚWIAT inny niż taki, jaki my znamy z naszej codzienności. Potrafi dzielić się swoją wiedzą z zakresu literatury i pisarstwa prowadząc warsztaty tworzenia opowiadań.

Jest autorką takich powieści, jak„E.E.”, „Prawiek i inne czasy”, ”Dom dzienny, dom nocny”, "Księgi Jakubowe", " Podróż ludzi Księgi ", "Bieguni" i innych.
Sama pisarka mówi o tym, czym jest dla niej pisanie:
- „Pisanie powieści jest dla mnie przeniesionym w dojrzałość opowiadaniem sobie samemu bajek tak, jak to robią dzieci, zanim zasną. Posługują się przy tym językiem z pogranicza snu i jawy, opisują i zmyślają”.